Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

            Na webu irského klubu vlkodavů se dočteme, že v porovnání s ostatními velkými plemeny psů na tom nejsou vlkodavi zle. Je pravdou, že průměrný věk u německých dog, bernardýnů, dobrmanů, boxerů, labradorských retrívrů a několika dalších plemen je obdobný nebo i nižší než u vlkodavů, což ale neznamená, že by byl jejich průměrný věk 6,5 roku snáze akceptovatelný.

           U vlkodavů jsou nejčastějšími příčinami úhynu rakovina (zejména osteosarkom a lymfosarkom), onemocnění srdce (zejména dilatační kardiomyopatie) a torze žaludku.

        Jedna z dosud nejucelenějších studií na toto téma, studie Gretchen Bernardi, říká, že rakovina je příčinou úhynu u 34 % irských vlkodavů, přičemž průměrně se tito jedinci dožívají 6,6 roku.  Srdeční onemocnění se v této studii uvádí jako příčina úhynu u 15 % psů, u nichž byl průměrný věk 7,2 roku u psů a 7,5 roku u fen s tím, že psi byli postiženi častěji. Torze žaludku představuje příčinu úhynu u necelých 12 %.

           Americká "The IWF Lifetime Cardiac Study" uvádí u psů zapojených do této studie rakovinu jako příčinu úhynu u 31 % vlkodavů (průměrný věk 6,4 roku). Srdeční onemocnění bylo příčinou úhynu ve 24,5 % případů (průměrný věk 7,2 roku), avšak zároveň tato studie  zmiňuje nález abnormálního EKG u 35 % vlkodavů. Se shodnou frekvencí výskytu 4,9 % je jako příčina úhynu zastoupena torze žaludku, ochrnutí zadní části těla a zápal plic.

        U tří nejčastějších příčin, tedy rakoviny, onemocnění srdce a torze žaludku se předpokládají dědičné dispozice, avšak ani u jedné z nich zatím ještě nebyl určen ani způsob dědičnosti, ani míra dědivosti.

 

Odkazy

K tomuto tématu si můžete přečíst více na stránkách:

http://www.iwfoundation.org/healthstudies.html

http://www.eiwc.org/pages/health.html

http://www.iwhealthgroup.co.uk/home.html

http://www.wolfhouse.dk/articles/stateofwolfhounds.php

 

       

 

       

TOPlist