DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

       Vlastnit vlkodava je snem mnohých, ale někdy vede k jeho splnění dlouhá cesta.

       Než se opravdu definitivně rozhodnete přivést si vlkodava domů, je třeba důkladně zvážit, zda mu můžete poskytnout všechno, co pro spokojený život potřebuje: 

  • domov - irský vlkodav je společenský pes, kterému je nejlépe v blízkosti rodiny. Pořizovat si vlkodava s tím, že bude trvale umístěn v kotci (byť prostorném a se zateplenou boudou), nepovažuji za šťastné rozhodnutí. Vlkodav je pes s nádhernou povahou, který se snadno přizpůsobí vašemu životnímu rytmu. Jeho separaci od rodiny považuji za zbytečné "plýtvání" tím nejlepším, co vlkodav má.

 

  •  čas - vlkodava si nepořizujte, pokud na něj nemáte dostatek času. Co znamená "dostatek"? Jsou to "venčící" procházky, zhruba 20 minutové, které by měly být 3 denně. Počítat s tím, že psa pustíte jen tak vyvenčit na dvůr nebo na zahradu není ideální stav. Zkuste si představit, jak to bude vypadat, když se vám vlkodav bude kolem domu pravidelně venčit. Dále je vhodná 1 - 2  hodinová vycházka, která psu zajistí dostatečné vybití energie a bude jej udržovat v dobré kondici.  Nechávat psa doma samotného 10 hodin denně a více také není zrovna šťastné řešení. Je třeba počítat i s časem na další běžnou péči, ale vlkodav vám také jen ztěží odpustí, pokud nedostane svůj denní příděl mazlení :-).

 

  • prostor - jak asi řadu lidí napadne, má vlkodav své nároky i na prostor. Považuji za vhodné si k vlkodavovi pořídit dům se zahradou. S milujícím a pečujícím majitelem bude vlkodav šťastný i v garsonce, ale přeci jen budou chvíle, kdy oceníme vlastní zahradu, stejně jako fakt, že nám sousedka "zespoda" nepůjde vynadat za dusot stáda slonů, když si váš vlkodávek bude chvíli hrát v obýváku na honěnou s tenisákem. Mnoho nových majitelů vlkodavů také obvykle zjistí, že je potřeba koupit větší gauč, větší postel a větší auto :-). 

 

  • peníze - mít doma vlkodava se promítne i do rodinného rozpočtu. Při výběru štěněte se zájemci velmi často buď přímo řídí, nebo se nechají ovlivnit, pořizovací cenou štěněte, která se v současné době pohybuje u štěňat s rodokmenem v ČR zhruba mezi 10.000,- a 30.000,- Kč, nejčastěji v rozpětí 15.000,- - 20.000,- Kč (pro srovnání: běžná cena štěněte se v zemích EU pohybuje okolo 1.200 - 1.500 EUR). Ale je třeba si uvědomit, že měsíční náklady na zdravého rostoucího vlkodava se pohybují obvykle mezi 1.500,-   -      2.000,- Kč,  a pokud to štěstí nemáme a musíme řešit třeba růstové problémy, potravní alergie, úrazy apod., může se tato částka navýšit několikanásobně. Ušetřit pár tisíc na pořizovací ceně vlkodava nic neznamená. Pokud je vám proti mysli utratit 30.000,-Kč za psa, pak od vlkodava upusťte. Protože na takovou částku se může vyšplhat třeba operace nohy po komplikovanějším úrazu. Může to být suma, kterou necháte u veterináře za léčbu růstových problémů. Může to být cena operace torze žaludku s následnou hospitalizací...    

 

  • zodpovědnost - pořídit si vlkodava představuje vedle radosti především velkou zodpovědnost. Se svým psem spoluvytváříme obraz plemene, jak jej bude vnímat naše okolí. Proto nedopusťte, aby se vlkodava  museli lidé lekat, když se proti nim vyřítí a vy jej nedokážete odvolat. Neděste majitele  jiných psů tím, že vlkodava necháte ostatní psy lovit. Vlkodavi obvykle chtějí kolejmdoucí jen přátelsky pozdravit a s ostatními psy si pohrát, ale při jejich velikosti je vždy potřeba se nejprve ujistit, že i pro druhou stranu bude setkání s vlkodavem vítaným zpestřením všedního dne.  A v neposlední řadě promyslete své plány do budoucna. Bude se do nich vlkodav hodit i za 3, za 5 nebo za 10 let? V životě se může přihodit spousta věcí, pro které je nutné najít psu náhradní domov, ale pokud se taková situace dá již předem očekávat, přenechejte vybrané štěně raději jinému zájemci.

            

             Nechce se vám číst?  Pak se můžete podívat na následující video o vlkodavech:

http://www.ceskatelevize.cz/porady/10321180725-mate-me/211562220500004/video/150079