Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Co je to irský vlkodav?

Irský vlkodav je prastaré psí plemeno, které pochází z Irska, kde bylo chováno zvláště k lovu vlků. Vlkodav je podobný greyhoundovi, ale je mnohem větší a má hrubou srst. Obvykle měří v kohoutku mezi 80 a 90 centimetry a pokud si stoupne na zadní, je vyšší než většina lidí. Jeho hmotnost se pohybuje zhruba mezi 50 a 90 kilogramy.

Jakou má povahu?

Typický vlkodav je sebevědomý a přátelský, nikdy agresivní nebo bázlivý. Bohužel, stejně jako se s tím setkáváme u ostatních plemen, ani vlkodavi nemají všichni typickou povahu.

Je inteligentní?

Ano, ale nesmíte zamněnit inteligenci s poslušností. Je dostatečně chytrý, aby dosáhl toho, co chce, a dokáže s vámi manipulovat tak, že si toho ani nevšimnete. A to je inteligence! :-)

Je snadno cvičitelný?

Ne. Je to lovecký pes, který byl dva tisíce let podporován v samostatném počínání. Samozřejmě ho můžete vychovat a absolvovat i výcvik, ale nelze od něj očekávat stejně rychlé a přesné reakce jako od některých jiných plemen. Pokud dostane povel, nejdřív o něm popřemýšlí a pokud se mu zdá, že existují pro jeho splnění dostatečné důvody, pak se možná rozhodne vyhovět.  

Je vhodný k dětem?

Vlkodav se k dětem chová velmi trpělivě a jemně. V případě, že už má dětské společnosti dost, odchází stranou, nikdy se neprojevuje agresivně. Přesto všechno nesmíme zapomínat, že je to velký pes a snadno může dítěti ublížit už jen tím, že ho porazí, uhodí ocasem a podobně, proto stejně jako u všech ostatních plemen platí zásada, nikdy nenechávat děti se psem samotné bez dorozu.

Kolik sežere?

Vlkodav, a zvláště v období růstu, potřebuje velmi kvalitní krmivo. Dospělý pes spořádá denně zhruba 600-1000g granulovaného krmiva (ale pozor - toto je jen velmi hrubý údaj, který se řídí jednak kvalitou krmení, ale především aktuální kondicí a zátěží konkrétního psa). V případě krmení domácí stravou je to zhruba 1kg masa + přílohy v poměru 2:1 (tedy 2/3 krmné dávky tvoří maso a 1/3 přílohy), případně můžete počítat s tím, že denní krmná dávka při krmení masem  s přílohou by měla mít objem 2 - 3 % váhy psa, tedy při 70kg jedinci to bude 1,5 - 2,1kg.

Kolik potřebuje pohybu?

Jako malé štěně nepříliš mnoho - jeho kostra velmi rychle roste a snadno může dojít k jejímu přetěžování, případně při divokých hrách k úrazu. Je proto lepší brát štěně několikrát denně na krátké vycházky a nenechat ho úplně unavit. Vhodné jsou v tomto období "socializační" vycházky, při kterých se může setkávat s lidmi, jinými psy, dopravním hlukem, poznávat svět.

S postupem času se vycházky prodlužují a pro dospělého vlkodava považuji za optimální buď dvě hodinové, nebo jednu dvouhodinovou vycházku, při které se může dostatečně vyběhat.

Jakou péči vyžaduje jeho srst?

V ideálním případně důkladné pročesání jednou za týden až dva a zhruba jednou za dva měsíce je potřeba trimováním upravit srst především na hlavě a krku, ale vhodné je upravovat samozřejmě průběžně celé tělo. Výstavní úprava by měla být sice pečlivější, ale pokud nenecháme psa zarůst do podoby medvěda, není třeba se obávat žádných dlouhých hodin práce.

Může být umístěn v kotci?

Ano, může, ale proč?? Vlkodav potřebuje společnost a určitý komfort (teplo v zimě, chládek v létě, měkké místo na ležení). Proč tedy budovat kotec, když tohle všechno máte doma? Vlkodav by měl žít tam, kde patří - po boku svého pána.

Potřebuje velký dům a zahradu?

Vlkodav potřebuje svůj prostor, kde může mít dostatečně velký pelíšek a bezpečně oplocený pozemek, na který může strategicky rozmístit několik dobře propracovaných kráterů :-). Vlkodav může žít spokojeně i v bytě, ale přeci jen je domek se zahradou vhodnější variantou.

Trpí vlkodav nějakými zdravotními problémy?

Slova jaterní zkrat, torze žaludku, kardiomyopatie a osteosarkom straší majitele vlkodavů. Ve zkratce: jaterní zkrat postihuje malá štěňata a často není slučitelný se životem, je ale možné jej ještě před odběrem štěněte od chovatele diagnostikovat. K torzi žaludku dochází, pokud se žaludek naplní plynem, otočí kolem své osy a zaškrtí oba své konce. Akutní operace je nevyhnutelná. Kardiomyopatice (srdeční onemocnění) a osteosarkom (rakovina kostí) postihuje obvykle dospělé jedince, léčba je komplikovaná a prognóza, zvášť u osteosarkomu, špatná.

Kolika let se dožívají?

Málo. Násobíme-li psí věk 7, abychom ho mohli srovnat se stářím člověka, pak vlkodaví věk násobíme 10. Vlkodav dospívá až do 3 let věku a od pátého roku začíná pomalu stárnout. Sedmiletý vlkodav už mívá status veterána a desetiletý vlkodav je velkým úspěchem svého majitele a chovatele.

Má pořízení vlkodava nějaké nevýhody?

Dvě. Za prvé musíte převzít celou zodpovědnost za svého psa a uvědomit si, že v dnešním "antipsím" světě se dají očekávat velmi negativní reakce okolí. A za druhé, pokud si pořídíte vlkodava, dříve nebo později budete mít dva. Minimálně :-)

 

image
 
 
TOPlist