DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Před krytím

       Máme doma zdravou a krásnou vkodaví fenku s typickou povahou a kvalitním rodokmenem a jsme přesvědčeni, že její potomkové budou přínosem pro další chov. Vybereme pro ni neméně zdravého a krásného psa, který nás zaujme skvělou povahou a jeho rodokmen nás utvrdí v tom, že náš výběr byl správný.

        Co teď? Teď připravíme naši fenku na nadcházející mateřství. Především ji budeme udržovat v optimální kondici. "Plnoštíhlé" fenky mívají problémy se zabřeznutím, naopak vyhublé feny snadněji štěňata vstřebají nebo potratí. Dbáme také na dostatečné osvalení fenky.  Nezapomeneme provést včas přeočkování - očkování není vhodné načasovat blízko termínu krytí, po dobu březosti ani odchovu štěňat. Pár dnů před krytím fenu také odčervíme.

        Jakmile fena začne hárat, máme čtyři možnosti, jak zjistit optimální termín krytí, které můžeme kombinovat. A jaké možnosti to jsou? Gynekologické vyšetření pochvy, která během jednotlivých fází cyklu prochází změnami; cytologické vyšetření (tzv. stěry), které se zaměřuje na vyšetření buněk poševní sliznice; stanovení hladiny progesteronu v krvi (pozor: hladina progesteronu se uvádí buď v nmol/l nebo ng/ml, takže pokud dostaneme z laboratoře výsledek, je třeba se také zeptat, v jakých jednotkách je); nebo se můžeme řídit chováním krycího psa (ovšem je třeba zdůraznit, že zatímco někteří psi si skutečně na optimální termín ke krytí počkají a mimo termín se "zbytečně neunavují", jiní jsou naopak ochotni nakrýt fenu kdykoliv, a to samé platí i o fenách, z nichž některé k sobě psa pustí pouze ve správném termínu, a některé by se nechaly nakrýt kterýkoliv den).

        Traduje se, že vhodný termín ke krytí je mezi 9.-12. dnem, což je sice časté, ale velmi nepřesné. Znám feny úspěšně kryté jak 5. den, tak i 21. den od začátku hárání.

        V současné době se nejčastěji využívá metoda určení hladiny progesteronu v krvi:

Hladina progesteronu Termín krytí
méně než 2 ng/ml opakované vyšetření za 3-5 dní
2 - 3 ng/ml opakované vyšetření nebo krytí za 3-4 dny
3,1 - 4,5 ng/ml krytí za 2-3 dny
4,6 - 8 ng/ml krytí za 1-2 dny
8,1 - 16 ng/ml krytí ihned

Podrobný článek na toto téma: http://www.borazmiloticek.net/clanky/o_chovu/vhodna%20doba%20kryti.htm

 

Krytí

        Průběh krytí se může velmi lišit případ od případu. Jsou velmi náruživí psi, kterým ke spojení stačí doslova okamžik a poradí si i s nepříliš spolupracující fenou, a jsou naopak psi váhavější, kteří potřebují více času a optimální pomínky. Máme-li tedy štěstí, že ke spojení dojde bez problémů, stačí pouze pro jistotu fenku přidržet u hlavy, aby se nesnažila od psa odcházet, aby si nesedala apod. (při krytí dochází u psa k výraznému zduření penisu a při pokusu o odchod tak může fena psa zranit). Po poměrně krátké době pes z feny seskočí a buď zůstane stát vedle ní, nebo se otočí zádí, ale vzhledem k tomu, že spojení i nadále trvá, je třeba už hlídat i psa, aby se nesnažil odejít dříve, než zduření penisu opadne a dojde k rozvázání psa a feny.

        Pokud krytí neprobíhá takto ideálně, je vhodné nenechat zejména psa příliš unavit a raději ho od feny oddělit, nechat oba odpočinout a pak zkusit znova. Pokud se pes o krytí aktivně snaží, ale ke spojení nedochází, můžeme se mu pokusit rukou penis nasměrovat, ale pokud jsme v tomto směru nejistí, je lépe požádat o pomoc zkušeného chovatele.

        V případě, že pes nejeví o fenu zájem, fena se chová výrazně odmítavě nebo dokonce agresivně, může být na vině špatně určený termín krytí. Pokud je ale termín optimální a je zřejmé, že ke krytí přirozenou cenou ať už pro nezájem psa nebo odpor feny nedojde, považuji za lepší buď krytí odložit na příští hárání nebo vybrat jiného krycího psa. Při opakovaném odmítání krytí ze strany feny je na místě zvážit, zda se nám příroda nesnaží naznačit, že máme raději od svých plánů upustit.

 

Březost

        Na úspěšné krytí navazuje březost. Březost se u fen neurčuje žádným "těhotenským" testem, je třeba počkat minimálně do 21. dne po nakrytí (lépe do 28. dne), kdy jsou již plody patrné při ultrazvukovém vyšetření.  Po 45. dnu je možné udělat také rentgenologické vyšetření. Zkušený chovatel nebo veterinární lékař může březost poznat i pohmatem.  Další možnou metodou je zjištění hladiny relaxinu v krvi, který produkuje placenta. Toto vyšetření je ideální provádět kolem 30. dne po krytí.

            Je možné se orientovat i podle změn v chování feny. Březí feny bývají klidnější, mazlivější, citlivější, některé trpí pár dnů nechutenstvím, jiné by naopak spořádaly cokoliv. Bohužel, stejné příznaky může mít i falešná březost.

        Březost u feny trvá zpravidla 63 dní. Během tohoto období fenu nevystavujeme žádnému stresu ani zbytečnému riziku onemocnění nebo infekce. Březí fenu neočkujeme, neodčervujeme ani neodblešujeme. Během první poloviny březosti není třeba fenu omezovat v aktivitě (vyhneme se pouze větší než obvyklé zátěži a skokům), ani upravovat krmení. Naopak ve druhé polovině březosti už nebudeme chtít po feně žádné sportovní výkony, necháme ji, aby délku i tempo vycházek určovala sama, začneme postupně zvyšovat krmnou dávku a upravíme její složení, pokud krmíme granulemi, vybereme typ pro březí a kojící feny.

        Jak probíhá vývoj plodů? Během prvních dvou týdnů po krytí oplozená vajíčka sestupují a uhnízďují se v děloze.  Ve třetím týdnu se začínají vyvíjet orgány, embrya mají velikost asi 1 mm. Ve čtvrtém týdnu se dále vyvíjí vnitřní orgány, ale i čelist, oči a uši, embrya mají velikost kolem centimetru. V pátém týdnu začíná osifikace lebky, končetin a žeber, rostou smyslové chloupky a plody mají zhruba 20 % porodní váhy. V šestém týdnu pokračuje osifikace kostí a plody začínají rychleji růst. Mají už více než 6 cm. Sedmý a osmý týden plody dále rostou, děloha už zabírá 2/3 břišní dutiny, fena se začíná připravovat k porodu. Ke konci březosti dorůstá plodům srst a pomalu dosahují porodní hmotnosti (u vlkodavů obvykle okolo půl kila, někdy však i přes 800 g.)

        Výborně zpracovaný kalendář březosti s řadou fotografií najdete tu.